9 Μαρτίου 1971: Τα εννιάρια του Αντωνιάδη στο Έβερτον - Παναθηναϊκός 1-1

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(3 ψήφο)

Σήμερα συμπληρώνονται 42 χρόνια από τα θρυλικά "εννιάρια" του Αντώνη Αντωνιάδη.

Στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών με την Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ" στις 9 Μαρτίου του 1971, ο υψηλόσωμος επιθετικός του Παναθηναϊκού, με το νούμερο 9 στην πλάτη, σκόραρε το 9ο του γκολ στη διοργάνωση, 9 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κι ενώ το ρολόι έδειχνε 21:00 ακριβώς.

Με αυτό το γκολ, ο "ψηλός" χάρισε στην ομάδα του την ισοπαλία με 1-1 και με το 0-0 στον επαναληπτικό της Λεωφόρου, οι "πράσινοι" πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Το διπλό ήταν προ των… πυλών, όμως στις καθυστερήσεις ο Ανατολικογερμανός διαιτητής Γκλένκερ, δεν υπέδειξε καθαρό φάουλ του Ρόιλ στον Οικονομόπουλο και ο Τζόνσον ισοφάρισε σε 1-1…

Έβερτον: Ράνκιν, Ράιτ, Κένον, Χάρβεϊ, Κένταλ, Νιούτον, Μπολ, Χάσμπαντ (8’ Τζόνσον), Ρόιλ, Χαρστ, Μόρισεϊ.

Παναθηναϊκός: Οικονομόπουλος, Τομαράς, Βλάχος, Ελευθεράκης, Καμάρας, Σούρπης, Γραμμός, Φυλακούρης, Αντωνιάδης, Δομάζος, Καψής.