Σάββατο, 30 Νοέμβριος 2013

Νέα ήττα (με βαθμό) από τη Νίκη Αιγινίου

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο του βαθμό στην Α1, έχασε όμως την ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό ακόμα και ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Νίκη στο Αιγίνιο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και μετά το υπέρ του 2-1, έτρεξε ένα σερί 6-1 που του επέτρεψε να πάρει ένα καλό προβάδισμα (8-2). Ωστόσο δεν διατηρήθηκε πολύ σε αυτά τα επίπεδα, καθώς οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά και πλησίασαν στους 3 έχοντας το σερβίς (7-10, 12-15), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Λάιου δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και ξέφυγαν εκ νέου με 18-13. Με το σκορ να έχει πάει στο 23-18 υπέρ των «πράσινων», ξαφνικά επήλθε μπλακ άουτ. Η Νίκη άρχισε να μειώνει και τελικά να ισοφαρίζει σε 25-25, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι το 30-28 των γηπεδούχων που τους έδωσε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν εμφανώς επηρεασμένοι. Κάτι που επιβεβαιώνεται και από την ευκολία με την οποία έχασαν το προβάδισμα που είχαν (1-3), δεχόμενοι 5 σερί πόντους χωρίς να καταφέρουν να απαντήσουν. Ακόμη και όταν κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 8-8, αμέσως η Νίκη ξέφυγε πάλι με 3 πόντους (11-8). Μάλιστα το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε ακόμη και στους 5 πόντους (21-16), πριν «ξυπνήσουν» οι παίκτες του Γιάννη Λάιου και τρέξουν ένα σερί 8-2 και ισοφαρίσουν σε 23-23. Με την ψυχολογία πλέον να έχει γυρίσει υπέρ του, ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα περίμενε κανείς. Μπορεί οι δύο ομάδες να συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-9, όμως για ακόμη μία φορά οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν ένα μπλακ άουτ που τους κόστισε. Και αυτό γιατί επέτρεψε στη Νίκη να ξεφύγει με 16-11 και να συνεχίζει να αυξάνει το προβάδισμά της αυτό, μέχρι να κατακτήσει το σετ με 25-15 και να κάνει το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός όμως, μπήκε αποφασισμένος να φύγει με κάποιο βαθμολογικό κέρδος από το Αιγίνιο. Έτσι, μετά τους πρώτους πόντους, όπου συμβάδιζαν οι δύο ομάδες, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 13-8, αλλά στην συνέχεια δεν είχαν καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα η Νίκη να φτάσει σε απόσταση... αναπνοής (15-14). Εκεί όμως, οι παίκτες του Γιάννη Λάιου άρχισε να δείχνουν τις πραγματικές τους ικανότητες και με συνοπτικές διαδικασίες, πήραν το σετ με 25-18.

Στο τάι μπρέικ, οι «πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, προηγούμενοι με 3 πόντους, μέχρι και το 9-6. Κάπου εκεί όμως έχασαν την συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι αργά αλλά σταθερά να μειώνουν την διαφορά, να ισοφαρίσουν 11-11, να προηγούνται 12-11 και τελικά να παίρνουν το σετ (15-12) και τη νίκη μαζί με 3-2.

ΤΑ ΣΕΤ: 30-28, 24-26, 25-15, 18-25, 15-12