Σάββατο, 14 Δεκέμβριος 2013

Πέταξαν τζάμπα έναν βαθμό...

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Έναν πολύ σημαντικό βαθμό άφησαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού στη Νέα Ιωνία. Οι «πράσινες», εμφανίστηκαν στο τρίτο σετ για πρώτη φορά στο παιχνίδι και κατάφεραν να κάνουν το 2-0, 2-3 σετ και να πάρουν τη νίκη...

Αγνώριστες εμφανίστηκαν οι παίκτριες του Παναθηναϊκού στο πρώτο σετ και βρέθηκαν πίσω από νωρίς... Κακές υποδοχές, κακές επιλογές στην επίθεση και οι Ίωνες το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν το πρώτο σετ εύκολα με 25-20...

Όσο εύκολα πήραν οι γηπεδούχες το πρώτο σετ, ακόμα πιο άνετα έφτασαν και στο 2-0! Οι «πράσινες», ήταν και πάλι πολύ κακές και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τις τελευταίες της βαθμολογίας ούτε στο δεύτερο σετ... Έτσι, το 25-16 ήρθε πολύ εύκολα, προβληματίζοντας τον Γιώργος Ρούση.

Όμως, η αντίδραση των κοριτσιών του Παναθηναϊκού ήρθε επιτέλους, στο τρίτο σετ. Εκεί οι υποδοχές έφτιαξαν, οι επιθέσεις ήταν σωστές και το σετ ήταν... ντέρμπι! Το «τριφύλλι» είχε πάρει και μια μικρή διαφορά σε κάποια σημεία, αλλά δεν κατάφερε να την κρατήσει και έτσι κατάφερε να μειώσει με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, οι «πράσινες» ήταν το ίδιο καλές όπως και στο τρίτο... Έτσι και πάλι σε ένα σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και με 25-27 κατάφερε να κάνει το 2-2.

Η ανωτερότητα μίλησε και στο τάι μπρέικ, όπου τα κορίτσια του Ρούση κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και έφτασαν στη νίκη, αλλά αφήνοντας ένα βαθμό, με 7-15.

Τα σετ: 25-20, 25-16, 23-25, 25-27, 7-15