Σάββατο, 12 Απρίλιος 2014

Τεράστια ανατροπή... παραμονής!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Τι κι αν ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ. Η Κυψέλη... έβραζε, οι παίκτες του Καλμαζίδη τα έδωσαν όλα και πέτυχαν την ανατροπή, νίκησαν με 3-2 σετ και έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία!

Οι «πράσινοι» μπήκαν υπνωτισμένοι στον αγώνα και έχασαν εύκολα το πρώτο και το δεύτερο σετ. Η εικόνα ήταν εντελώς αντίστροφη από το τρίτο σετ και έπειτα.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έβγαλαν φοβερή ενέργεια, παίρνοντας δύναμη και από την κερκίδα, και με... μαχητική ψυχή ισοφάρισαν σε 2-2 σετ (25-17, 25-17). Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς μπροστά και παίζοντας με αυτοσυγκέντρωση ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά για το τελικό 15-9 και την ολική ανατροπή!

Πλέον ο Άρης έχει 26 βαθμούς, 25 ο Παναθηναϊκός, 22 η Παναχαϊκή και 18 η Νίκη Αιγινίου. Στις 16 Απριλίου (Μεγάλη Τετάρτη) οι «πράσινοι» υποδέχονται τη Νίκη Αιγινίου.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε μετά τη λήξη του ματς:

"Δυστυχώς για άλλη μία φορά επιβεβαιώνομαι ότι αυτά τα ματς έχουν πολύ ένταση και κακή ποιότητα παιχνιδιού. Από την άλλη εάν θέλεις να λέγεσαι μεγάλη ομάδα θα πρέπει να μπορείς να το διαχειριστείς. Κάναμε έστω και δύσκολα την πρώτη νίκη. Το πιο θετικό είναι ότι τελειώσαμε καλά. Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας με τη Νίκη. Το δυνατό τελείωμα που είχαμε σήμερα θα μας βοηθήσει για τον αγώνα με τη Νίκη τη Μεγάλη Τετάρτη. Θα έχει επίσης πολύ ένταση και πρέπει να το κερδίσουμε. Παλεύουμε με τον εαυτό μας. Ο κόσμος μας βοηθούσε συνέχεια σε όλο τον αγώνα και ειδικά στα δύο πρώτα σετ που ήμασταν κακοί. Εκεί τον χρειαζόμαστε".

Τα σετ: 15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ - 21% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Αμορόσο 10 (8/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρ 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 18 (18/34 επ, 78% υπ - 22% άριστες) / Κουρούπης (λ, 42% υπ - 26% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 1 (1/1 επ, 100% υπ - 50% άριστες), Μανιόπουλος 1 (1/4 επ), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

Άρης (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 35% άριστες), Ντίνας 7 (4/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 2 (2/12 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (13/26 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 56% υπ - 50% άριστες), Ίλιτς 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Ντάμποβιτς, Γκόρτσανιουκ 5 (4/16 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 6% άριστες).