Σάββατο, 30 Νοέμβριος 2013

Τις μπλόκαραν, τις κάρφωσαν και μπήκαν στην τετράδα!

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(7 ψήφο)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε το Μαρκόπουλο στο κλειστό της Κυψέλης στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη του και μάλιστα «καθαρή», με 3-0 σετ. Το Τριφύλλι έσπασε το ρόδι, μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κράτησε έντονο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Γράφει η Τριφυλλόεσσα

Οι «πράσινες» πήραν το 1ο σετ, το οποίο ήταν διαφήμιση για το άθλημα, αφού έληξε με συνολικό άθροισμα 64 πόντων! Η μάχη πόντο-πόντο συνάρπασε τους οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο, αλλά και τους τηλεθεατές που είδαν το παιχνίδι από live streaming.

Με τον κόσμο να κρατάει την ανάσα του, το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να πάρει το προβάδισμα. Με την Ανθή Βασιλαντωνάκη να αποδεικνύει ότι όχι μόνον έχει αστείρευτο ταλέντο, αλλά και τεράστια ψυχή, αφού πήρε κρισιμότατες επιθέσεις πάνω της, το Τριφύλλι κατάφερε να κερδίσει το σετ με 33-31 και παίρνοντας ψυχολογία για τη συνέχεια.

Πολύ βελτιωμένος στο 2ο σετ, ο Παναθηναϊκός βρήκε στις λύσεις, διορθώνοντας τα λάθη στην υποδοχή κι έχοντας ως δυνατό του όπλο το καλό σερβίς και το μπλοκ, έκανε ένα απίστευτο σερί 13-2 που του έφερε μια άνετη επικράτηση για το 2-0.

Με τη Λίτσα Μερτέκη να καταφέρνει πολύ ωραία χτυπήματα, την Άντζελα Καββαδία και την Ουρανία Γκούζου να επικρατούν στη μάχη του φιλέ και τη Βασιλαντωνάκη να «χτυπά» ξανά στα καίρια σημεία, το Τριφύλλι πήρε και το 3ο σετ με 27-25, δίνοντας τρεις σπουδαίους βαθμούς στην ομάδα, στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην τετράδα. Όλες ήταν υπέροχες και το μέλλον ανήκει στα «πράσινα» κορίτσια, τα οποία με τη νίκη αυτή έφεραν τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Το συναρπαστικό σετ των 64 πόντων!

Το Μαρκόπουλο μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ, παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα του ενός πόντου, με το Τριφύλλι να ισοφαρίζει προσωρινά σε 3-3, αλλά με την Ψωμά στο σερβίς οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (4-8).

Η Μιλοβάνοβιτς βρήκε πολύ ωραία την Καββαδία, με τη νεαρή κεντρώα των «πράσινων» να καρφώνει για το 7-9. Με έξυπνο πόντο από την Τσίμα και τρομερό μπλοκ από Γκούζου και Βασιλαντωνάκη, το Τριφύλλι μείωσε στον πόντο (9-10). Το Μαρκόπουλο πήρε ξανά προβάδισμα τριών πόντων, αλλά η Μερτέκη διάβασε φοβερά τη φάση κι έκανε το 11-12, ενώ η Βασιλαντωνάκη κάρφωσε για το 12 όλα. Με πλασαριστό χτύπημα από τη Μερτέκη οι «πράσινες» πήραν κεφάλι στο σκορ, με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει αμέσως.

Το ντέρμπι συνεχιζόταν, κυρίως εξαιτίας της κακής υποδοχής και των αβίαστων λαθών των γηπεδούχων, που έφεραν το Μαρκόπουλο μετά από ένα άνετο πλασέ τη Βαρουδάκη να προηγείται με 16-19. Η Τσίμα με δύο καλές επιθέσεις της έφερε ξανά τη διαφορά στον πόντο (19-20). Η Βασιλαντωνάκη από κοντά έκανε το 20-21 και το μεγάλο αστέρι των «πράσινων» με πανέξυπνο πλασέ ισοφάρισε σε 22 όλα. Ξανά η Βασιλαντωνάκη στο μπλοκ έκοψε εντυπωσιακά για το 23-22. Λάθος σερβίς της Γκούζου στο φιλέ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια, αλλά η Βασιλαντωνάκη κέρδισε το μπλοκ άουτ για το σετ μπολ.

Η Μερτέκη κάρφωσε εκτός γηπέδου, το Μαρκόπουλο με την Ψωμά έκανε άσσο για το 24-25, ωστόσο η Βασιλαντωνάκη το πήρε πάνω της για το 25-25. Η Βαρουδάκη κάρφωσε στην ευθεία δίνοντας το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες, με το μπλοκ των «πρασίνων» να λειτουργεί υποδειγματικά για το 26 όλα. Με καλό χτύπημα η Τσίμα έκανε το 27-27, το Μαρκόπουλο ξαναπέρασε μπροστά, αλλά νέο μπλοκ από Γκούζου και Τσίμα έφερε το 28 όλα. Η Λιάγκη πήρε το μπλοκ άουτ για το 28-29, η Βασιλαντωνάκη διέλυσε τον μπλοκ των φιλοξενούμενων για το 29 όλα και η αγωνία κορυφωνόταν σε ένα συναρπαστικό σετ που βρήκε τις δύο ομάδες στο 30-30 και 31-31!

Με τη Νούσια στο σερβίς, το Τριφύλλι πήρε το προβάδισμα με 32-31, μετά από ένα ασύλληπτο χτύπημα της Τσίμα, ενώ η Βαρουδάκη στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει χτύπησε αντέννα, δίνοντας τον πόντο και το σετ στον Παναθηναϊκό, μέσα σε αποθέωση (33-31)!

Ισορροπία και ξέσπασμα 13-2 σερί για τις «πράσινες»

Όπως ακριβώς και στο προηγούμενο, έτσι και στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο, με καμία ομάδα από τις δύο να μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και την ισοπαλία να επικρατεί. Η Τσίμα και η Μερτέκη πήραν πολύτιμες επιθέσεις πάνω τους, αλλά το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντοι το 12-12. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα είχαμε μία επανάληψη του πρώτου σετ, συνεχή λάθη των φιλοξενούμενων στο σερβίς έδωσαν την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα το Τριφύλλι, ενώ η Μιλοβάνοβιτς δυσχέραινε την υποδοχή από τη γραμμή του σερβίς. Με δικό της άσσο έγινε το 16-12. Γκούζου και Βασιλαντωνάκη με δυνατό μπλοκ ανέβασαν τη διαφορά στο 17-12.

Το 19-13 έγινε με φοβερό μονό μπλοκ της Γκούζου και η Μερτέκη στη διαγώνιο έγραψε το 20-13. Η Βασιλαντωνάκη με πλασέ ανέβασε τη διαφορά στους 8. Η Μερτέκη με χτύπημα ξανά στη διαγώνιο έκανε το 22-14, ενώ λάθος του Μαρκόπουλου στο σερβίς και άουτ καρφί της Βαρουδάκη έφεραν τις «πράσινες» μία ανάσα από το σετ, κάτι που συνέβη με νέο εντυπωσιακό χτύπημα της Μερτέκη για το 25-14 και το 2-0 στα σετ.

Ντέρμπι πάλι, αλλά το ματς βάφτηκε «πράσινο»

Η ασταμάτητη Μερτέκη με δυνατό καρφί και άσσο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό για το 6-4. Η Καββαδία με δικό της μπλοκ μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο έκανε το 7-4, ενώ η Τσίμα με χτύπημα εντός του ταρτάν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 8-4. Με πρώτο χρόνο από την Καββαδία, το Τριφύλλι έκανε το 9-5 και με καρφί από την Γκούζου από το κέντρο, οι «πράσινες» ξέφυγαν με πέντε. Mε αριστουργηματικό αριστοτεχνικό χτύπημα από τη Βασιλαντωνάκη ο Παναθηναϊκός έκανε το 11-6, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στους δύο χάρις στα μπλοκ άουτ που πήρε η Βαρουδάκη.

Με διπλό μπλοκ από Γκούζου και Βασιλαντωνάκη οι «πράσινες» έκαναν το 15-13 και η Μερτέκη με υπερπροσπάθεια έβγαλε το πλασέ για το 16-13. Το Μαρκόπουλο πάλευε κάθε μπαλιά και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18 όλα, μετά από καλές προσπάθειες από Ψωμά, Βαρουδάκη και Λιάγη.

Ωστόσο οι Τριφυλλοφόρες διάβασαν καλά τις αντίπαλες επιθέσεις και πήραν ξανά προβάδισμα δύο πόντων. Με τη Γκούζου, ο Παναθηναϊκός έκανε το 21-18, αλλά οι φιλοξενούμενες δεν κατέθεσαν τα όπλα και έκαναν το 21 όλα. Από τη θέση 2 η Τσίμα πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-22, αλλά το Μαρκόπουλο εκμεταλλεύτηκε κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις φέρνοντας το σετ στα ίσια για το 24-24.

Η Μερτέκη κάρφωσε δυνατά, αλλά άουτ (24-25), ωστόσο η Βασιλαντωνάκη με τα δάχτυλα κι άλλο ένα φοβερό πλασέ ισοφάρισε σε 25 όλα. Το μπλοκ έκοψε τη Λιάγη εντυπωσιακά και η Σάντερς δεν τα κατάφερε για την ομάδα της, δίνοντας το σετ στις «πράσινες» για το 27-25 και μία πανάξια νίκη με 3-0 σετ!

Μετά το τέλος του ματς, οι παίχτριες του Παναθηναϊκού μαζεύτηκαν να χαιρετήσουν τον κόσμο τους που συνέρρευσε στο κλειστό της Κυψέλης, πανηγυρίζοντας όλοι μαζί για τη σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 33-31, 25-14, 27-25

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (13/26 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/15 επ., 1 άσο, 26% υπ. – 13% άριστες), Τσίμα 15 (12/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 1, Κελεσίδου –λ (15% υπ. – 00% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια

Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 11 (8/26 επ., 3 άσοι, 57% υπ. – 43% άριστες), Σάντερς 4 (1/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 10 (10/26 επ.), Γιαννέλου 1 (1/1 επ.), Γεωργιάδου 8 (7/13 επ., 1 άσο), Βαρουδάκη 24 (21/36 επ., 3 άσοι, 63% υπ. – 47% άριστες), Μεθενίτη –λ (45% υπ. – 23% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Ζήση 1